У Београду ће се 25. септембра 2015. године, одржати Ноћ истраживача по пети пут, а у Европи ће прославити свој десети јубиларни рођендан. Ова манифестација се симултано дешава у преко 300 европских градова омогућавајући да стотине младих истраживача буду са посетиоцима у незаборавној забавној истраживачкој авантури у периоду од 16 до 23 часова, на неколико локација у центру града. Те ноћи, у овој научно-популарној манифестацији ће уживати и становници Новог Сада, Ниша, Зрењанина, Суботице, Панчева, Крагујевца, Јагодине, Ћуприје и Свилајнца, а Научни комби ће посетити Зајечар, Неготин, Ваљево, Аранђеловац и Трстеник. Као и увек, ова манифестација је у потпуности бесплатна за посетиоце.
Еколошка студентска организација ЕкоФОН, Универзитета у Београду – Факултета организационих наука, и ове године учествује на јубиларној међународној манифестацији Ноћ истраживача и то са две поставке – „Битка за планету“ и „Ванвременска прича о љубави на 52Hz“.
Битку за планету чини ансамбл Еко хероја и Еко негативаца који су ту да најмлађе посетиоце Ноћи истраживача заинтересују за заштиту животне средине и на креативан начин подуче о одрживом развоју. Налазиће се у „Рециклажном кварту“ Ноћи истраживача у дворишту Ректората Универзитета у Београду. Заштитни знак Еко хероја је зелена коврџава коса и зелени плашт, а сваки посетилац може постати Еко херој, ако не за цео живот, онда макар на пар минута.
„Ванвременска љубавна прича на 52Hz“ и пројекат Oikos Imagina су осмишљени од стране оснивача ЕкоФОН-а, проф. др Наташе Петровић и Јелене Андреје Радаковић, као и музичких продуцената Ивана Илића и Ивана Митића, док му је визуелни идентитет дао Design studio SHONSKI. Заједно, они су покушали да креирају читаву причу посвећену усамљеном киту Sabishii, и кроз спој науке и уметности, својим перформансом скрену пажњу како на изумирање врста тако и на ванвременску тему – неузвраћену љубав. Овај перформанс одржаће се на научно фантастичној бини Ноћи истраживача лоцираној у Академском парку, од 22 сата, са симболичним трајањем од 52 минута. Пројекат је подржан мобилном апликацијом која се може наћи на Play Store – u под именом „Sabishii“. Путем апликације могуће је сазнати нешто више o овом пројекту, o киту и угроженим врстама, као и преслушати музика посвећена Sabishii и може се преузети позадина за мобилни телефон.
Овим путем вас позивамо да дођете на Ноћ истаживача, обиђете ове две, као и остале поставке и дружите се са нашим еколозима из ЕкоФОН-а. Посебно бисмо нагласили да вас на крају перформанса у 22 часа у Академском парку очекује и једно изненађење.