Студенти Факултета организационих наука победници су, у конкуренцији од десет тимова, првог београдског Open Data хакатона који је, на иницијативу Министарства државне управе и локалне самоуправе и UNDP-а у Србији, одржан у просторијама Startit Centra од 4. до 6. децембра, са апликацијом Safety Pin.
Хакатон је повезао активисте и IT професионалце из целе Србије који су осмишљавали апликације којима ће представити податке из различитих области:
- Министарства просвете, науке и технолошког развоја – званични регистар школа, назив, адреса, тип, веб сајт, геолокација, високо образовање, статистичка структура запослених, шифрарници
- Агенције за лекове и медицинска средства Србије – лекови за људе, лекови за животиње, медицинска средства
- Министарства унутрашњих послова – деперсонализовани подаци о саобраћајним несрећама у Београду у којима се налази тип несреће и геолокација ће бити доступни и ажурирани на дневном нивоу
- Управе за јавне набавке – информације о јавним набавкама
- Агенције за заштиту животне средине – историјски подаци о квалитету ваздуха и воде, дневни подаци о концентрацији полена, регистар загађивача.
Током 48 сати хакатона креирано је десет решења која ће бити доступна грађанима, организацијама и новинарима за употребу и претрагу. Тиме је омогућено квалитетније пружање јавне услуге и боља комуникација грађана са државом.
Студенти Факултета организационих наука Стефан Вујовић, Даниел Костић, Бранислав Видојевић, Александар Кандић и Урош Ђорђевић креирали су победничку апликацију која користи податке Министарства унутрашњих послова о саобраћајним несрећама. База садржи податке о свим саобраћајним незгодама на територији града Београда за 2015. годину са детаљним описом времена, датума, температуре и временских прилика у тренутку незгоде. Идеја је да корисник може да одабере најбезбеднији пут којим жели да се креће при тренутним временским условима. Апликација нуди и опцију пријаве незгода од стране самих грађана, чак и ако полиција није обавештена. Поред детаљних статистичких података могуће је предвидети вероватноћу саобраћајне незгоде на основу изабраног временског интервала, дана у недељи и временских прилика. API који је направљен је јавно доступан.
На такмичењу су учествовали и Марија Милчић, Душан Ташин и Марко Огњеновић који су кроз апликацију Моја апотека отворили могућност претраге одређеног лека у односу на тренутну локацију корисника.
Колега Михајло Анђелић учествовао је у тиму који је развио апликацију Pro Cure која омогућава претрагу јавних набавки.
Честитамо свим студентима на учешћу у развоју активистичких мобилних и веб апликација којима су, по први пут у Србији, отворени подаци постали и употребљиви.
Посебне честитке победничком тиму!