Почетна / Вести насловна страна / Студенти ФОН-а четврти на светском такмичењу у решавању студије случаја у Сингапуру

Студенти Case Study Club-a ФОН-а: Ивана Илић, Лазар Ђелић, Стефан Игњатовић и Ања Копривица под ментроством проф. др Весне Дамњановић освојили су четврто место на светском такмичењу у решавању студије случаја UOB NUS International Case Competition 2015  у Сингапуру. Светско такмичење одржало се у периоду од 7. до 12. септембра 2015. године, а домаћин је био National University of Singapore. Учествовало је укупно 16 најбољих универзитета и 64 најбољих студената из целог света.

Специфичност овог престижног такмичења је скривени формат што значи да студенти сазнају колико студија случаја ће радити и на који начин тек када дођу на такмичење. Организатор је ове године захтевао од тимова да за 31 сат реше две студије случаја. Жреб за представљање прве студије случаја Novelsys био је по два универзитета у 8 сала. Студенти су имали 15 минута за презентацију решења, 5 минута их је питао тим студената који је био у сали са њима, док су 10 минута питали стручњаци из праксе. Студенти ФОН-а победили су Ritsumeikan Asia Pacific University из Јапана и прошли у другу рунду такмичења у којој је учествовало 8 тимова. За другу студија случаја Bath&Body Works студенти ФОН-а победили су Hong Kong University of Sciences and Tehnology. Такође су презентовали 15 минута, 5 минута их је питао тим студената, а коначну одлуку о проласку у финале доносио је тим експерата из праксе 60% и тим од 8 студената такмичара који нису прошли у другу рунду који се вредновао 40% оцене.

prezentacija

Задатак прве студије случаја Novelsys био је да се дефинише дугорочна стратегија за IT startup који се бави креирањем бежичних пуњача за телефоне. Студенти ФОН-а предложили су јавно-приватно партнерство у будућем периоду као стратешки пројекат Smart Nation у Сингапуру који би омогућио приступ бизнис контактима и подршку у даљем развоју предузетничке идеје. Поред тога објашњена је маркетинг стратегија приступа кафеима у Сингапуру као и начин продаје производа ка крајњим потрошачима. Дат је предлог и за дугорочну стратегију са партнерством са компанијом Energous у циљу позиционирања компаније Novelsys као лидера у региону југоисточне Азије у wireless преносу енергије.

Задатак друге студије случаја односио се на креирање пословне стратегије компаније Bath&Body Works за тржишта Сингапура и Тајланда. Студенти ФОН-а предложили су различите стратегије за тржишта у односу на трошкове неопходне за развој дистрибутивних канала, потребе потрошача и начина комуникације са циљном групом. За Сингапур је предложен модел мултиканал маркетинга: отварање салона на јефитнијм локацијама у Сингапуру са е-продајним каналом уз подршку најпознатијих блогера који подстиче унакрасну продају производа. За Тајланд је предложен франшизинг модел у комбинацији са сопственим радњама Bath&Body Works као и програмом бренд амбасадора компаније.

Студенти ФОН-а похваљени су за одлично постављање питања другим противничким екипама, сјајне наступе, тимску повезаност чланова као и стратешки приступ разумевања тржишта југоисточне Азије. Захваљујемо се проф. др Милану Мартићу, декану ФОН-а, проф. др Винки Филиповић на подршци, Владимиру Ловрићу, ментору за Азију, Борку Коваћевићу из Microsoft Singapore, другим менторима: Ани Ивановић, Еми Нешковић, Милошу Милосављевићу, Ани Чејовић, Кристини Петрић, Марији Ивановић, Адаму Ковачу, Младену Дикићу, Милану Окановићу, Бобану Ромићу, Александру Бијелићу, алумнију Cese Study Club-a, партнерима, медијима и пријатељима на подршци и пружању практичних знања. Честитамо!

Победник такмичења био је тим из Queensland University of Technology, друго место припало је UC Berkeley, док је треће место освојио Chulalongkorn University. Поред њих на такмичењу су учествовали: Chinese University of Hong Kong, The University of Hong Kong, Hong Kong University of Science and Technology, National University of Singapore, Ritsumeikan Asia Pacific University, Shantou University, Thammasat University, University of Auckland, Concordia University, Copenhagen Business School, Maastricht University, University of St. Gallen.

Додатне информације можете видети на: http://www.nuscasecompetition.com/