У недељи од 6. до 10. децембра одржана је прва „Недеља студентских идеја“ – догађај који је окупио студенте ФОН-а који желе да развијају своје предузетничке идеје, њихове наставнике и представнике локалног стартап екосистема из Иницијативе Дигитална Србија.
Током ове недеље студентски тимови имали су прилику да присуствују различитим предавањима и радионицама из области развоја стартапа, а последњег дана је организован догађај за презентацију њихових идеја пред наставницима који су исказали спремност да им помогну у даљем развоју.
Првог дана Недеље студентских идеја, на Факултету организационих наука, Михајло Попеску, Chief Research Officer у лондонском стартапу QUODO, одржао је студентима мастер час са посебним освртом на изазове у првим годинама развоја стартапа. Невена Петковић из Научно-технолошког парка упознала је студенте са приликом за аплицирање у инкубаторском програму Raising Stars 2.0. Овај дан је завршен обраћањем доц. др Милана Окановића који је говорио о начину презентовања стартап идеје.
Наредни сусрет одржан је у среду, 8. децембра, у Nordeus Hub-у у организацији Иницијативе Дигитална Србија. Током овог сусрета студентима је представљен водич за стартапе Предузми идеју – покрени стартап (https://www.preduzmi.rs/vodic-za-startape/). Студентима се обратила Бојана Томић Брукшанин, директорка пројекта „Предузми идеју”, која је представила будуће активности пројекта и објаснила студентима значај објављеног водича за стартапе: „Од развоја иновативне идеје, преко формирања тима, па до регистрације фирме и налажења извора финансирања и подстицаја, водич pruža кључне инструкције које ће будућим иновативним предузетницима олакшати процес комерцијализације идеја и уласка на тржиште”. Ђорђе Јевтић, оснивач OTA Sync & Serbian Bookers, поделио је са присутнима своје искуство о препрекама и потешкоћама са којима се сусрео као млади предузетник, али и начинима на које је превазишао ове проблеме.
Последњег дана Недеље студентских идеја тимови су имали прилику да презентују своје идеје испред 15 наставника ФОН-а који су исказали жељу да им помогну у даљем раду.
Чланови тима су били захвални на конструктивним критикама и смерницама које су добили, док се многима схватање рада у стартапу значајно променио: „Након ове недеље схватили смо озбиљност и захтевност предузетништва, али и значај предузетничке културе за развој економије једне заједнице. Верујем да говорим у име целог тима када кажем да нам је предузетничка сфера постала много примамљивија након овог догађаја.” – изјавио је Петар Витковић, студент треће године, који је са својим тимом презензовао њихову идеју. Позитивне утиске са догађаја имала је и студенткиња Милена Стоиловић која је изразила захвалност јер је своју идеју презентовала пред 15 професора ФОН-а: „Значила нам је могућност да професори и стручњаци из различитих области саслушају резултат нашег вишемесечног рада као то што су нам скренули пажњу на добре и лоше стране идеје и дали предлог будућих корака”.
„Недеља студентских идеја“ завршена је обраћањем Небојше Бјелотомића, директора Иницијативе Дигитална Србија, који је присутнима на ФОН-у представио искуства у развоју стартапа на страним универзитетима али и подршку коју је могуће пронаћи у локалном стартап екосистему. Организатори догађаја са ФОН-а и Иницијативе Дигитална Србија сложили су се да овакви догађаји треба чешће да буду организовани у будућности.