У оквиру програма ПРИЗМА, Фонд за науку Републике Србије ће у наредне три године финансирати 97 пројеката на којима ће учествовати 898 истраживача из 91 научноистраживачкe организацијe. Укупан буџет одобрених пројеката износи 24,999,824.72 евра.
Универзитет у Београду – Факултет организационих наука биће учесник у реализацији два научноистраживачка пројекта одобрена за финансирање:
- Носилац пројекта под називом Population dynamics under environmental challenges in Serbia (акроним: POPENVIROS) је Универзитет у Београду – Географски факултет, под руководством доц. др Наталије Мирић. Члан пројектног тима испред Универзитета у Београду – Факултета организационих наука је доц. др Милица Маричић. Истраживање овог пројекта биће прво истраживање у Србији које покушава да објасни како и путем којих механизама еколошки изазови утичу на три компоненте динамике становништва – наталитет, морталитет и миграцију, те да у складу с овим сазнањима створи пројекције становништва које узимају у обзир утицај еколошких промена. Иновативност методолошког приступа лежи у коришћењу и комбинацији демографских, социоекономских и еколошких података из различитих извора на индивидуалном, регионалном и националном нивоу. Како би се испитале узрочне везе између динамике становништва, са једне стране, и еколошких показатеља, са друге, биће коришћено моделовање структурних једначина (Structural Equation Modeling SEM). Примена ове методе ће такође омогућити сагледавање директних и индиректних ефеката еколошких изазова на динамику становништва. Резултати ће помоћи да се идентификују осетљива подручја и демографске групе, као и да се, у дугорочној перспективи, креирају специфичне јавне политике које ће узети у обзир утицај еколошких фактора.
- Носилац пројекта под називом Future Heritage of Spa Settlements: Digital Platform for Advancing Knowledge and Innovation in Urban Morphology Approach for Environmentally-Sensitive Development in Serbia (акроним: SPATTERN) је Универзитет у Београду – Архитектонски факултет, под руководством проф. др Владана Ђокића. Руководилац пројектног тима испред Универзитета у Београду – Факултета организационих наука је проф. др Дејан Симић. SPATTERN је иновативно и креативно истраживање које идентификује енвајронментално сензитивне урбане обрасце бањских насеља у Србији. SPATTERN подстиче нова и одржива знања у дигитално развијеној истраживачкој инфраструктури критички испитујући изазове одрживог коришћења земљишта. SPATTERN ће обезбедити флексибилан методолошки оквир за идентификацију локалних образаца путем дигиталних алата који ће бити применљиви у различитим размерама и прилагодљиви различитим регионалним, националним и локалним контекстима. SPATTERN окупља истраживаче из четири научне области – урбаног планирања и развоја, социологије, архитектуре и информационих технологија, подстичући мултидисциплинарну културу истраживања. Очекивани допринос SPATTERN пројекта огледа се у развоју дигиталне платформе и Атласа енвајронментално сензитивних урбаних образаца успостављених на основу 12 развојних модела бањских насеља у Србији и 26 репликатора. Свеобухватно, SPATTERN ће допринети систематски и оперативно организованим истраживачким подацима који ће обезбедити увид у морфогенезу бањских насеља у Србији, подстичући нова истраживања и практичну примену енвајронментално сензитивног урбаног развоја из перспективе урбане морфологије у оквиру европског истраживачког простора.
Средства за финансирање програма обезбеђена су на основу заједничког улагања Републике Србије (Министарство науке, технолошког развоја и иновација), кроз зајам и техничку подршку Светске банке и бесповратну финансијску подршку Европске уније, који чине део „Пројекта акцелерације иновација и подстицања раста предузетништва у Републици Србији“ (Пројекат SAIGE), посвећеног јачању научних истраживања и иновативног предузетништва.
На Јавни позив за програм ПРИЗМА је конкурисало 6226 истраживача са 660 предлога пројеката. Након првог степена евалуације, у оквиру којег су сваки предлог пројекта оцењивала по два независна инострана рецензента из научне области предложених пројеката, у други степен евалуације је упућено 189 предлога пројеката. Први степен евалуације предлога пројеката је завршен 22. августа, када су руководиоци предлога пројеката добили обавештења о резултатима и наредним корацима за предлоге пројеката који су упућени у други степен евалуације.
Други степен евалуације пројеката вршио је Програмски одбор за евалуацију који чине инострани стручњаци, организовани у шест експертских панела: (1) Панел за природне науке и математику; (2) Панел за техничко-технолошке науке; (3) Панел за биотехничке науке; (4) Панел за биомедицинске науке; (5) Панел за вештачку интелигенцију и (6) Панел за друштвене и хуманистичке науке.
Програмски одбор је на основу резултата другог степена евалуације, формирао предлог коначне ранг листе, тако да укупан потребан буџет за све пројекте прихваћене за финансирање не буде већи од укупног буџета програма, како је дефинисано Актом Програма ПРИЗМА. Предлог коначне ранг листе размотрио је Научни савет Фонда за науку и уз мишљење о процедуралној исправности, доставио је предлог Управном одбору Фонда за науку. Одлуку о усвајању Коначне листе пројеката одобрених за финансирање, донео је Управни одбор Фонда за науку.
На коначној листи пројеката који су одобрени за финансирање налази се 97 научноистраживачких пројеката:
- Природне науке и математика: 32 пројекта са укупним буџетом 7,936,983.39 евра
- Техничко-технолошке науке: 21 пројекат са укупним буџетом 5,757,111.97 евра
- Биомедицинске науке: 14 пројеката са укупним буџетом од 3,912,592.00 евра
- Биотехничке науке: 11 пројеката са укупним буџетом 2,906,440.14 евра
- Друштвене и хуманистичке науке: 11 пројеката са укупним буџетом од 2,403,454.86 евра
- Вештачка интелигенција: 8 пројеката са укупним буџетом од 2,083,242.36 евра.
Носиоци пројеката су научноистраживачке организације из Београда (72), Новог Сада (17), Крагујевца (4), Ниша (3), и Краљева (1). Као партнери на пројекту учествују научноистраживачке организације из Београда, Новог Сада, Ниша, Крагујевца, Чачка, Бора, Крушевца, Новог Пазара, Зрењанина и Врњачке Бање.
Од 97 пројеката који су одобрени за финансирање, жене руководе на 52 пројекта, док су мушкарци руководиоци 45 пројеката.
Коначне ранг листе пројеката одобрених за финансирање доступне су путем следећег линка: Коначне ранг листе
Служба за подршку научноистраживачком раду Универзитета у Београду – Факултета организационих наука честита свим истраживачким тимовима и научноистраживачким организацијама чији су пројекти одобрени за финансирање.